برای نگه داری اردک اول سعی کنید که خونه ی حیاط دار داشته باشید چون اول اینکه اردک ها خیلی کثیف کاری میکنند و دوم اینکه خیلی بازیگوشند و عاشق آب بازی هستند و هر روز دوست دارند حمام کنند
براشون یه خونه ی سقف دار بسازید که میتونه یک کارتن باشه ، بدون سقف احساس امنیت نمیکنند و خوابشون نمیبره و عمرشون کم میشه

چگونه از اردک ها نگه داری کنیم ؟

اردک ها خیلی حساس هستند و باید مواظبشون باشید اونا خیلی کنجکاو هستند و این ممکنه براشون خطرناک باشه
مهمترین چیزی که باید مواظبش باشید اینه که سوسک نخورن چون اولا سوسک ها خیلی بیماری ها دارند و ممکنه از فاضلاب بیرون اومده باشند یا اینکه سم خورده باشند و اردک شمارو مسموم کنند
مواظب باشید زیر بارون بازی نکنند چون ممکنه بیمار بشن
اگه جوجه هستند به هیچ وجه اونارو توی ظرف آب نذارید که شنا کنند ، درسته که خیلی خوب بلند شنا کنند ولی اول اینکه اونا با مامانشون دوست دارن شنا کنند و وقتی شما تالاپ تنها میندازینشون توی آب خیلی میترسند
دوم اینکه سرما میخورن و میمیرن ! چون جوجه اردکا توی طبیعت همیشه بعد از شنا توسط مامانشون حسابی خشک میشن و مامانشون با چربی دم خودش براشون حسابی لوسیون میزنه !
اگه هم شنا کردن حتما با حرارت ملایم یک سشوار حتما خشکشون کنید
اگر مجبور به نقل مکان به آپارتمان شدید اردک هارو توی تراس یا حمام زندانی نکنید ، اونا خیلی اذیت میشن ، حتما براشون لاستیکی تهیه کنید و هر روز پوشکشون کنید و بذارید توی خونه راحت بازی کنند
اردک هاتونو هیچوقت دعوا نکنید اونا هر لحظه در حال بازی کردن هستن و ممکنه شمارو اذیت کنند ولی شما هرگز عصبانی نشید چون میفهمن ، هر روز باهاشون بازی کنید و باهاشون حرف بزنید ممکنه حرفای شمارو درک نکنن ولی میفهمن دارید بهشون محبت میکنید
ممکنه وقتی شما خوابید بیان و گوشاتونو گاز بگیرن ، اصلا ناراحت نشید اونا میخوان شمارو بیدار کنند تا باهاشون بازی کنید

حمام-کردن-اردک
اردک ها به حمام احتیاج دارند ولی در مورد جوجه اردک ها بهتر است که آن ها را کاملا خیس نکنید چون آن ها نمی توانند خودشان را خوب خشک کنند و ممکن است سرما بخورند .
برای حمام کردن جوجه اردک ها کافی است ظرف کوچکی از آب جلوی آن ها قرار دهید و جوجه خودش شروع به شستن خودش می کند . اجازه ندهید زیاد خودش را خیس کند فقط در حدی که چشم ها و بینی آن ها شسته شود چون اردک ها همیشه باید چشم و بینی خود را تمیز کنند در غیر این صورت ممکن است بیمار شوند .
حمام-کردن-اردک-ها
چند نکته مهم :
هرگز از آب سرد برای حمام کردن آن ها استفاده نکنید .
هرگز آب را به صورت مستقیم روی سر و بدن آن ها نریزید.
هرگز آب سرد به پاهای آن ها نریزید چون پای اردک ها بسیار حساس است .
اگر جوجه اردک شما خیس شد سشوار را زیاد به آن ها نزدیک نکنید, ممکن است باعث سوختگی آن ها شود .
میتوانید بعد از حمام کردن با حوله بدن آن ها را به آرامی خشک کنید .
در حین خشک کردن آن ها می توانید سر جوجه را ماساژ دهید! البته این کار را خیلی آرام انجام دهید و او را فشار ندهید . اردک ها از این کار احساس خوبی می کنند و با شما صمیمی تر می شوند !
اگر آب در سطل برای آن ها می گذارید اگر آب کلر دارد اجازه دهید کلر خارج شده سپس آب را در اختیار پرنده قرار دهید .
سعی کنید روزانه حمام کنند تا بینی و چشم آن ها سالم و تمیز باقی بماند .
توجه داشته باشید در برخی موارد کف کردن چشم اردک می تواند به علت مسدود بودن سوراخ بینی او باشد و اگر چنین باشد شما می توانید صدای نفس کشیدن اردک، که صدایی شبیه به سوت زدن می باشد را بشنوید. در صورت مواجه شدن با این وضعیت یک ظرف آب عمیق در اختیار اردک قرار دهید و به او اجازه دهید تا بینی خود را باز کند.

خانه-و-محل-زندگی-برای-اردک-ها
اردک ها پرندگان حساسی هستند که باید علاوه بر تغذیه به محل زندگی آن ها نیز توجه کرد.
محلی که اردک ها در آن زندگی می کنند باید طوری باشد که آن ها فضای کافی برای قدم زدن و بازی کردن داشته باشند  و از حیوانات شکارچی در امان باشند . به خصوص کلاغ ها که برای جوجه اردک ها تهدید بزرگی محسوب می شوند .
اردک ها می توانند خود را با شرایط وفق بدهند و به همین دلیل نیاز چندانی به آب برای شنا کردن ندارند اما شما می توانید از استخرهای بادی یا وان های کوچک برای شنای اردک ها استفاده کنید .
جایی که زندگی میکنند باید همیشه تمیز باشد چون اردک ها همیشه محیط زندگی خود را به خصوص جایی که غذا میخورند را کثیف میکنند اما همیشه در حال تمیز کردن و مرتب کردن خود هستند و موجوادت بسیار تمیزی هستند
مکان خواب آن ها باید به طور مرتب تمیز شود تا از تخم گذاری حشرات و رشد قارچ ها جلوگیری شود.
توجه داشته باشید که پای اردک ها به خصوص نژاد دونده هندی(indian runner) بسیار به باکتری موجود در مدفوع خودشان حساس است به همین دلیل همواره محل خواب آن ها را تمیز کنید . هم چنین محل خواب آن ها باید دارای تهویه باشد یعنی قسمتی از آن باز باشد تا گازهای سمی مدفوع آن ها خارج شود.

اردک-نژاد-دونده-هندی
ظرف غذای آن ها را هر روز با آب داغ تمیز کنید
توجه کنید که از هیچ گونه ماده ی شوینده برای تمیز کردن محل زندگی یا ظروف آن ها استفاده نکنید .
در زمستان باید برای آن ها وسیله گرمایشی تهیه کنید یا اگر می توانید برای خواب آن ها را به داخل خانه بیاورید .
هنگامی که آن ها را در لانه شان میگذارید مطمئن شوید که هیچ حیوانی نمیتواند به لانه آن ها نفوذ کند .
در تابستان هم مقداری آب برای بازی کردن آن ها بگذارید چون اردک های بالغ به گرما حساس هستند و خیلی زود گرمشان میشود پس همیشه آب تمیز در دسترس آن ها قرار دهید .
اگر باغچه دارید پس مواظب باشید چون اردک ها موجودات شکمویی هستند و ممکن است باغچه شما را در چند ثانیه نابود کنند ! برای حفاظت از باغچه دور آن فنس بکشید .
میتوانید در قسمتی از باغچه گندم بکارید و وقتی که گندم ها رشد کردند زمین آن را کمی خیس کنید و اردک ها را به آن جا ببرید و بعد از چند ثانیه با صدایی بامزه و حرکات جالب آن ها برای کندن زمین با نوک مواجه شوید !